SELECT LANGUAGE : ENGLISH | PERSIAN
021 55420713 | sales [at] ajaxbolt.com | 0912 1933785
صفحه اصلیدرباره ماتماسگالری
پیچ سر شش گوش آچارخور
پیچ آلن و پیچ آلن مغزی
استدبولت
مهره
واشر

نکات تجربی و مهندسی در رابطه با پیچ و مهره ها

از مهندسین انتظار می رود اطلاعات اولیه مناسبی نسبت به قطعات پرکاربرد صنعتی من جمله پیچ و مهره ها که در هر صنعتی استفاده بسیار دارند داشته باشند. اما در واقع اتصالات پیچ و مهره ای با وجود ظاهر بسیار ساده ای که دارند دنیای بسیار پیچیده ای چه از نظر محاسبات و چه از نظر مکانیزم کاری دارند. در زیر چند نکته تجربی در مورد اتصالات پیچ و مهره ای را قید می کنیم که می تواند باعث شک شدن شما شود.

تاثیر منفی واشر فنری در قفل اتصال

واشر های فنری که همواره بعنوان یکی از مکانیزم های قفلی اتصالات پیچ و مهره ای شناخته می شوند نه تنها گاهی بی تاثیر هستند بلکه گاهی موجب باز شدن این اتصالات نیز می شوند

در تئوری واشر های فنری قرار است بین واشر تخت و قطعه کاری قرار گرفته و تحت گشتاور مبنا فشرده شده با فرو رفتن اندک در مهره و قطعه کار از گردش پاد ساعتگرد و در جهت باز شدن جلوگیری کنند. اما آنچه در عمل اتفاق می افتد این است که واشر فنری اصلا در مهره و قطعه کار فرو نمی رود و از باز شدن جلوگیری به عمل نمی آورد مگر اینکه سطح قطعه اتصال دهنده نرم بوده و واشر در آن فرو رود مثل سطوح چوبی.

شواهد بر علیه واشر های فنری زمان بالا گرفت که در دهه شصت میلادی شخصی به نام گرهارد جانکر نتیجه آزمایشات خود را منتشر کرد. او دستگاهی برای بررسی اثر لرزش بر دنده های پیچ و مهره اختراع نمود. اولین چیزی که در آزمایشات وی مشخص شد آن بود که لرزش های در جهت عمود بر محور پیچ تاثیر بسیار بیشتری در باز شدن اتصالات پیچ و مهره ای دارند تا لرزش های در جهت محور اصلی. دومین نتیجه ای که از تست حاصل شد زمانی بود که وی نموداری از تنش بر حسب تعداد سیکل های ارتعاشی عمود بر محور را کشید. آنچه متوجه شد آن بود که وجود واشر فنری در راستای باز شدن اتصال پیچ و مهره بوده است. البته جای نگرانی وجود ندارد. هنوز آپشن های مناسب تری برای قفل کردن اتصال پیچ و مهره از جمله واشر های دنده ای وجود دارند.

اثر واشر فنری بر اتصال پیچ و مهره ای

2. برای داشتن حداکثر سختی پیچ را تا نزدیک تنش تسلیم محکم کنید.

این نکته هر چند غیر منطقی به نظر می رسد اما حقیقت این است که اتصال پیچ و مهره ای تغییر بار کمتر از تنش اتصال را حس نمی کنند. به عنوان مثال اگر پیچ و مهره با نیروی 1000 پوند متصل شوند دو قطعه متصل شده مثل یک قطعه واحد عمل می کنند مگر آنکه نیروی وارد بر آنها از 1000 پوند تجاوز کند. البته اضافه میکنیم این در حالتی است که اتصال پیچ و مهره تحت لرزش بوده و بار محوری دیگری به آن وارد نشود. در این صورت با محکم کردن پیچ تا نزدیک به تنش تسلیم حداکثر مقاومت در برابر بار غیر محوری حاصل شده است.

3. محاسبه بار دقیق وارد بر هر اتصال پیچ و مهره بسیار دشوار است

محاسبه بار دقیق وارد بر هر اتصال از هر سازه تابع فاکتور های بسیار زیادی می باشد. این امر در سازه هایی که از استاندارد خرپا تبعیت می کنند راحت بوده و در سازه هایی که تعداد قابهای اتصال از استاندارد خرپا خارج می شوند دشوارتر می شود. این دشواری در مورد بارگذاری دینامیک به مراتب بالا تر می رود چرا که علاوه بر محاسبات دقیق تنسایل و استحکام محاسبات مربوط به خستگی ، تلورانس ابعادی رزوه ها و رزونانس حاصل از ارتعاش نیز در فاکتورهای محاسباتی دخیل می شوند. از این روست که معمولا در انتخاب پیچ و مهره ها هر چند هم محاسبات بار و تنش بسیار دقیق انجام شده باشند ضریب اطمینان در محاسبات بار در نظر گرفته می شود.

4. پیچ و مهره باید در چند دنده بسته شده و اتصال پیدا کنند

پاسخ بسته به نوع پیچ و نوع دنده ریز و درشت می تواند متفاوت باشد اما حداکثر در شش دنده. خود مهره ها معمولا کمتر از 3 دنده ندارند. زمانی که پیچ و مهره اتصال پیدا کرده و محکم می شوند تحت بار زیادی قرار میگیرند که میزان بار وارد بر دنده ها برابر نیست. دنده ای که در موقعیت نزدیکتر به اتصال قرار دارد بیشترین میزان تنش را تحمل می کند. این میزان بار با افزایش فاصله از نقطه اتصال کاهش پیدا می کند.

5. نماد های 2A یا 3B بر روی پیچ به چه معنا هستند

این نماد ها مفهومی از تلورانس دنده پیچ و مهره ها هستند. اعداد از 1 تا 4 متغیر هستند که 1 شل ترین و لق ترین نوع اتصال و 4 محکم ترین نوع اتصال با حداکثر درگیری رزوه ها را نشان می دهد. A دنده های بیرونی و B دنده های درونی هستند.

6. اتصالات پیچ و مهره در دماهای کاری بسیار بالا یا پایین محکم تر می شوند یا ضعیف تر

پاسخ ابتدایی بسیاری مهندسین به این سوال این است که پیچ و مهره در دماهای بسیار بالا و بسیار پایین ضعیف تر می شوند. این جواب ناصحیح است. حقیقت این است که فلز در دماهای بسیار پایین محکم تر ولی در عین حال ترد تر می شود و در برابر ضربه استقامت خود را از دست می دهد. در طرف مقابل در دمای های بسیار زیاد نرمتر شده استحکام کمتری نشان می دهد اما در عوض چکش خوار تر می شود.دمای معمولی محیط شرایطی را بوجود می آورد که پیچ و مهره ها حد متوسطی از سختی و تردی را داشته باشند.
پیچ و مهره

نکات تجربی و مهندسی در رابطه با پیچ و مهره ها