SELECT LANGUAGE : ENGLISH | PERSIAN
021 55420713 | sales [at] ajaxbolt.com | 0912 1933785
صفحه اصلیدرباره ماتماسگالری
پیچ سر شش گوش آچارخور
پیچ آلن و پیچ آلن مغزی
استدبولت
مهره
واشر

طبعات ناشی از جایگزینی نا مناسب پیچ و مهره ها

شاید برای مهندسین و تکنسین ها این اتفاق افتاده باشد که هنگام سفارش یک نوع پیچ و مهره با استاندارد مشخص مثلا استاد بولت A193 B7 به آنها پیچ دیگری مثل پیچ متری پیشنهاد شده باشد. ویا به جای پیچ استاندارد ASTM A320 L7 پیچ استاندارد 10.9 DIN933 پیشنهاد شده باشد. در صورتیکه بدون هماهنگی با بخش مهندسی شرکت به خرید نمونه های جایگزین اقدام نموده اید در واقع کل پروژه را در معرض خطر قرار داده اید. پیچ و مهره ها اتصالات بسیار مهمی در هر سازه محسوب می شوند و انتخاب پیچ و مهره مناسب نیاز به دقت و تجربه دارد. هر استانداردی از پیچ و مهره یا استاد بولت برای کارایی در صنعتی خاص، تحت دمایی خاص، در تمام با متریالی خاص و تحت بار خاصی تولید شده است. بعنوان مثال نمونه ASTM A320 L7 شاید تنها در تنسایل شباهت هایی با DIN933 10.9 داشته باشد اما از نظر عملیات حرارتی، تست ضربه و غیره کاملا متفاوت می باشد. بنا براین جملاتی مثل این استاندارد زیاد تولید نمی شود از این استاندارد تهیه کنید تنسایل بالاتری نیز دارد و .... کاملا جملات غیر مهندسی محسوب می شوند. اضافه می شود در صورتیکه پیشنهاد فنی توسط افراد لایق صورت گیرد می تواند نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.

چرا فروشندگان پیچ و مهره پیشنهاد استاندارد های دیگر را می دهند

متاسفانه به سبب فاصله زیادی که بین علم و صنعت در کشور ما وجود دارد بسیاری از صنعت گران تنها دانش تجربی و ابتدایی از آنچه تخصص خود می پندارند دارند. این فاصله بین علم و فروشندگان قطعات به مراتب بالاتر نیز می باشد. از این رو شنیدن پیشنهادات نادرست بسیار مرسوم است. البته پیشنهادات داده شده توسط فروشندگان در کل نیز نمی تواند غلط باشد چرا که با توجه به تجربه زیاد آنان در تماس با تکنسین ها در صنایع مختلف ممکن است اطلاعات تجربی مناسبی نیز بدست آورده باشند.

یکی از دلایل دیگری که گاهی برخی فروشندگان برای پیشنهاد در زمینه خرید پیچ و مهره دارند موجودی انبار آنها است. به عنوان مثال اگر شما نیاز به 10000 عدد مهره 22 داکرومات داشته باشید و این تعداد را در طی دو روز حداکثر نیاز داشته باشید و فروشنده این تعداد را در زمان تعیین شده نتواند تحویل دهد شروع به دادن پیشنهاداتی چون آبکاری گالوانیزه سرد و غیره می کند. البته خوشبختانه این گونه پیشنهادات در ایران کمتر دیده می شوند.
پیچ و مهره

طبعات ناشی از جایگزینی نا مناسب پیچ و مهره ها